Kohoutov

Je malá vesnička, která leží na jihovýchodě Krkonošského podhůří, poblíž hospitalu KUKSU. 

Několik intenzivních týdnů, které jsem tam strávila v keramickém studiu mi stačily k tomu, abych si uvědomila, že k tomuto místu chovám ve svém nitru zvláštní náklonnost.

Kohoutov dýchá barokní kulturou hraběte  F.A.Šporka, Ve vesnici jsou všechny památky původní,  barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z r. 1788, obecná škola z r. 1856, v které sídlí Keramické studio J. Tyrnerové.

Boží muka v poli, u lípy, několik zastavení u  křížů (Celbův, Formanský, hřbitovní, Justův, Richtrův, Schreiberův, Tomanův) dodávají Kohoutovu duchovní atmosféru, která odráží bohatou historii a velmi podporuje  inspiraci a klid v mysli.

Tato vesnice v nedaleké minulosti byla omezena svým rozvojem. Byla zrušena škola, památky byly zavřeny a nebyla povolena nová výstavba domů. Proto se všechny pamětihodnosti dochovaly v původním stavu ze 17-18. století, na které jsou dnes místní obyvatele patřičně hrdi.

Při dušičkovém koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie jsem měla obrovský zážitek. Kromě hudby jsem vstřebávala veškerou inspiraci, která na mě promlouvala ve své hloubce prožité historie.

IMG10384.jpg

Mé oči přitahují sochy a tuto jsem objevila na místním hřbitově, kde je spousta historických artefaktů.
Anděl s křížem na náhrobku zalitý modrým světlem - z odvrácené strany.

IMG10385.jpg

© ART MAWU 2014